Világ fiataljainak emléknapjai
Február 12-én Venezuelában a fiatalok napja alkalmából 1814-re emlékeztek.
Mi alapja lehet egy jeles eseménynek?
Miért és hogy lehet ünnepelni egy-egy ilyen eseményt? Merülhet fel a kérdés, hogy mért fontosak egy hétköznapi ember számára ezek a napok?
Alap esetben országok, nemzetek sorsa kötődhetnek egy-egy jelképes naphoz, melyek sok személy, vagy család életét befolyásolták, vagy befolyásolják azóta is. Ilyen például a 2. magyar hadsereg tragikus vége a magyar történelem és saját felmenőink körében, vagy épp ilyen Douglas Adams munkássága előtt való tisztelgés a Törölközős napon.
Nyilván ezek az események nem egyenlő rangúak a világ különböző tájain élők számára. Európa közepén például keveset tudunk Swami Vivekananda-ról, aki a hindu filozófia egyik nagy koponyája és eszméinek rendezője . Ő fontosabb egy hindunak, mint II. János Pál pápa, aki az Ifjúsági Katolikus Világtalálkozó életre hívásával nyitott utat a katolikus vallás fiataljai felé. Összeszedtem néhány jeles napot, ami talán jól ábrázolhatja, hogy a világ különböző részein az adott napon épp mit tartanak fontos, megemlékezésre szánt események.
A nemzetközi ifjúsági napot az Egyesült Nemzetek (UN) hivatalos álláspontja szerint 2000 óta minden év augusztus 12-én rendezik meg. Ilyenkor a kormányközeli szervek és a fiatalok civil szervezeti ünnepelnek és szerveznek kultúrközi dzsemborit.
A volt Jugoszláviában Tito-hoz kapcsolódva minden év május 25-én tartottak ifjúsági napot. Nagy-Britanniában Törölközőnapi megemlékezést szerveznek Douglas Adams emlékére, illetve ekkor van Afrika napja is. 1953-ban ezen a napon robban fel az első szovjet hidrogénbomba Szibériában, de erre még nincs emléknap.
Kínában 1919. május 4-ét, az új forradalmat ünneplik. Japánban pont ekkor van nemzeti ünnep keretében (Zöld nap), illetve amerikai nyomásra Star Wars nap.
Indiában 1863. január 12-én született Swami Vivekananda, akit a nyugati világ úgy ismer, mint a jóga szülőatyát. Közreműködésével a hindu vallás, mint filozófia teret nyert a nyugati világban is. Magyarországon ez a 2. magyar hadsereg emléknapja. Tanzániában a Zanzibári forradalom napja. Türkmenisztánban az emlékezés napja.
Dél-Afrikában 1976. június 16-án ünneplik minden évben, amikor is a Sowato felkelés áldozataira emlékeznek. Magyarországon ezen a napon emlékezünk Nagy Imre és társai 1958-as kivégzésére, illetve 1989-ben ezen a napon történt az akkori Felvonulási téren (ma '56-osok tere) az újratemetési ceremónia.
Thaiföldön minden év szeptember 20-a az ifjúság napja. Az UNICEF-nél ez a Gyermekek Világnapja. Ausztriában ezt a napot nevezték ki a Biztosítás Világnapjává. Egyébként a Takarítás Világnapja is pont ezekkel esik egybe.
Katolikus Ifjúsági Találkozót 1984-ben II. János Pál pápa hívta életre. Egyszeri alkalomnak indult, amikor 1984-ben a szent atya Rómába hívta a világ ifjúságát. Azonban a nagyszámú érdeklődésnek köszönhetően egyházmegyei szinten minden évben, világviszonylatban 2-3 évente kerül megrendezésre az esemény. 1995-ben, a Fülöp-szigeteken rendezett találkozó a világtörténet egyik legnagyobb eseményének számít a maga 5 millió fős résztvevőszámával.
Zambiában március 12-én ünneplik az ifjúság napját. A Feröer-szigetek is ünnepel ezen a napon, mégpedig a nemzet madarának, a csigaforgatónak a hagyományos hazatérését köszöntik a fővárosban, Torshavnban.
Ebből a rövid gyűjtésből is kiderül, hogy egy-egy nap mennyire különböző emlékeket ébreszthet különböző nemzetek, vagy csak azok kormányainak körében. Egyik leghivalkodóbb példa a Kína-Japán és Csillagok Háborúja tengely, ahol egészen meglepő események esnek épp egy napra.