Hol van az a barát?
Nézzük, mit gondoltak a barátságról a történelem ismert résztvevői:
„A barátság az emberi affektivitás legtermészetesebb kifejezése, az érzelmi fejlődés minden fokán megtalálható, és mint az egyik legfontosabb emberi kapcsolat, minden társadalomban jelen volt és van.” Hamvas Béla Barátság című esszéjében így látta ezt a problémakört. William Blake után szabadon a „Madárnak fészek, póknak háló, embernek barátság.”
---------------------------------
"Ahogy a fecskék nyáron velünk vannak, a hidegtől űzve viszont eltávoznak, ugyanúgy velünk vannak a hamis barátok életünk derűs szakában, de mihelyt észreveszik szerencsénk telét, valamennyien elrepülnek."
---------------------------------
"Amikor mindennek vége, nem ellenségeink szavaira fogunk emlékezni, hanem barátaink hallgatására."
Martin Luther King
--------------------------------
A jó barátokat nem látod, ők mögötted állnak.
/közmondás/
A barátság jelentését elmagyarázni a legnehezebb dolog a világon. Ez nem olyan dolog, amit megtanulsz az iskolában. De ha nem tanultad meg, hogy mit jelent a barátság, akkor valójában nem tanultál semmit.
-----------------------------
Senki úgy a barátjához nem ragaszkodott, mint a betyár. Mert a betyárnak ez az egy van, ha van: a barátja. Kiátkozta őtet apja, anyja, testvérei, de a barát kitart mellette.
Jelek, jelek.
Ember embernek adhat egyebet?
S a jelek mögött egy egész világ van,
Mindentől elrekesztve, önmagában.
---------------------------
Minden barátság alapja az őszinteség. (...) Két ember között mindig ott kezdődik, hogy egymásra bízzák a titkaikat.
Rejtő Jenő
---------------------------
A barátságot nagyra tartom. De manapság az emberek félnek barátkozni, inkább a haverság, a bratyizás megy. Az érdek nélküli barátság inkább magatartási forma.